Idee w Rosji
 Leksykon pod red. Andrzeja de Lazari
Indeks tomów I – IV*

Abelard Piotr,  III: 20

Abraham ze Smoleńska,  II: 412

Absolutyzm -> Samodzierżawie

Achmatowa Anna, I: 16,  98; II: 72,  288; III: 432,  438; IV: 134

Adamizm -> Akmeizm

Adwentyści, I: 340

Afanasjew Mikołaj,  II: 12; III: 156

Agurski Michał, IV: 216

Akmeizm, I: 16

Aksakow Iwan, I: 362; IV: 314

Aksakow Konstanty, I: 18,  270,  362,  366; III: 160,  280,  346,  448,  452; IV: 260,  312,  388

Aksakow Sergiusz,  II: 78

Akselrod Lubow,  III: 24

Akselrod Paweł,  III: 28; IV: 428

Aksionow Wasyl,  II: 94

Aksiuczic Wiktor, I: 322; III: 346; IV: 84

Alard Karl, I: 428

Aleksander I, I: 484; II: 152,  222,  362,  464; III: 32,  92,  362; IV: 146

Aleksander II, I: 54,  130,  426,  468; II: 212; III: 158,  260

Aleksander III, I: 422

Aleksandrow Aleksander,  II: 82

Aleksiejew Mikołaj, I: 172

Alfabet: cyrylica / łacinka / alfabet socjalizmu, I: 30,  192; II: 96,  398,  418,  440,  450,  456,  458

Aliawdin Wasyl,  III: 82

Ałpatow Michał,  III: 208

Amalrik Andrzej, I: 40; IV: 216,  514

Ambroży,  starzec,  IV: 4

Ameryka, I: 42,  276,  416,  418; II: 20,  54,  140,  152,  314,  376; III: 22,  132

Amonaszwili Szałwa,  II: 242

Anaksagoras, IV: 72

Anarchizm, I: 288,  290; II: 18,  280,  302,  342,  360,  370; III: 50,  210,  214,  302,  348,  352,  452,  470; IV: 152. 302

Ancyfierow Mikołaj,  II: 92; III: 40,  82,  84; IV: 118

Andriejew Daniel, I: 48,  62,  64,  98; IV: 182

Andriejew Leonid, I: 94; IV: 70

Andriejew Wasyl, I: 74,  76

Aniczkow Dymitr,  II: 56,  266,  268

Anna Sabaudzka,  II: 182

Annienkow Paweł, I: 50

Annienski Innocenty,  II: 38,  72; III: 282; IV: 70

Antoni (Aleksy Chrapowicki),  III: 38

Antonowicz Maksym, I: 70

Antropozofia,  II: 356; IV: 32

Antychryst, I: 38,  58,  198,  260,  262,  288,  336,  386,  454; II: 18,  26,  28,  100,  112,  250,  340,  420; III: 124,  298,  344; IV: 168,  278,  474

Antynormańska teoria -> Teoria normańska

Antysemityzm, I: 52,  278,  350; II: 210; III: 168; IV: 136,  170

Antyutopia -> Utopia

Arcybaszew Michał, I: 94

Arystoteles, I: 14,  18,  72,  160,  164,  230; II: 46,  316; III: 116,  194; IV: 174,  332,  338

Askoldow-Aleksiejew Sergiusz, I: 64; III: 82; IV: 12,  210,  292

Astafjew Piotr,  II: 10; IV: 292

Astafjew Wiktor,  II: 94; IV: 50

Atanazy Aleksandryjski, I: 164; IV: 122,  126

Ateizm, I: 220,  348; II: 318; III: 48,  174,  482; IV: 56,  164

Athos,  II: 12,  180,  182,  186,  200,  250,  258; IV: 124,  128,  396

Augustyn,  św.,  III: 20,  188,  190,  270

Autokefalia,  II: 208,  254

Awerroes, I: 230; II: 362

Awierincew Sergiusz, I: 14,  74; III: 272

Awierkijew Dymitr, I: 316

Awwakum Pietrowicz, I: 72,  382,  384; II: 286,  434; III: 18,  488

Azja, I: 170,  440; II: 54,  64,  296,  298,  370; III: 20

Baader Franz von, I: 94,  306

Bachtin Michał, I: 14,  474; II: 28; III: 48,  82,  84,  98,  166,  398,  458; IV: 18,  162,  382,  448,  496

Bacon Francis, I: 336; II: 290

Bakunin Michał, I: 28,  126,  398; II: 44,  190; III: 50,  52,  258,  260,  448,  452; IV: 106,  212

Bakunin Paweł,  III: 52; IV: 476

Balmont Konstanty,  II: 38,  108,  358; III: 166; IV: 434

Bałałajka, I: 14

Baptyzm, I: 340; II: 240,  242,  394

Barkaszow Aleksander, I: 418

Baszkin Mateusz, IV: 248,  394

Baszkinowcy, I: 178

Batiuszkow Konstanty,  II: 24

Batkin Leonid,  II: 152

Baumeister Friedrich Christian,  II: 56,  362

Bayer Gottlieb,  III: 278

Bazarow-Rudniew Włodzimierz, I: 98,  100

Bazyli Błażenny, I: 478

Bazyli Wielki, I: 164; III: 42,  46,  270; IV: 124

Bażyn Mikołaj,  II: 108

Beccaria Cesare Bonesano de,  II: 266

Bem Alfred,  III: 54

Benois Aleksander, I: 94

Berg Mikołaj, I: 254

Bergson Henri, I: 18; III: 270

Berman Jakub, I: 98

Bernard Claude, I: 396

Berwi-Flerowski Wasyl, IV: 36

Bestużew-Riumin Michał, IV: 36,  140

Bezglebie (Niezakorzenienie), I: 354; II: 178,  300

Bezpopowcy,  II: 18,  26,  250; III: 122,  124,  126; IV: 470,  472

Bibler Włodzimierz,  II: 28; III: 394

Biblia, I: 156,  180; IV: 122,  482

Bieguni,  II: 18; IV: 472

Bieliński Wissarion, I: 110,  120,  124,  126,  128,  270; II: 22,  70,  88,  142,  220,  276; III: 128,  448,  452; IV: 106,  108,  152,  196,  228,  260,  432

Biełow Wasyl, I: 56,  318; II: 94,  96

Biełyj Andrzej, I: 94,  200,  286; II: 90,  174,  300,  302,  356; IV: 32,  58,  174

Bierdiajew Mikołaj, I: 22,  62,  78,  94,  96,  134,  200,  220,  344,  370,  472; II: 66,  190,  192,  276,  278,  302,  342, 414; III: 24,  44,  64,  76,  136,  154,  220,  348,  350,  352,  366,  392,  418,  456; IV: 52,  56,  60,  62,  78,  168,  172,  174,  176,  178,  180,  186,  210,  228,  240,  296,  304,  306,  434,  480,  494,  576,  598

Biezymienski Aleksander,  II: 274

Bitow Andrzej,  II: 94

Biurokracja, I: 106,  284,  368; II: 44,  78,  88,  92,  120,  150,  220,  320,  408; III: 32,  202,  204,  226,  300,  304,  436; IV: 10,  564

Bizancjum, I: 166,  198,  224,  226,  258,  324,  328,  330,  352,  354,  386,  388,  426,  444,  450,  452,  454,  456,  482; II: 64,  72,  176,  180,  182,  184,  206,  296,  298,  410,  416,  436,  454,  464,  470; III: 48,  140,  146,  182,  196,  208,  234,  240,  270,  276,  306,  478,  480; IV: 122,  168,  170,  220,  342

Blackstone William,  II: 266

Blanqui Louis Auguste, I: 400

Bławatska Helena,  II: 38,  354

Błok Aleksander, I: 94,  96,  200,  286; II: 72,  174,  300; III: 22,  166,  272; IV: 70,  174,  254,  400,  434,  498

Bobrinskoj Borys,  II: 14

Boehme Jacob, I: 78,  94; II: 268; IV: 100

Bogdanow Aleksander, I: 90,  98, 100, 102; III: 24, 352, 368; IV: 294,  402

Bogoczłowieczeństwo, I: 84,  86,  94,  246,  350,  432; II: 190,  224,  256,  330,  332,  338,  340,  358,  360; III: 56,  74,  166,  194,  416; IV: 40,  80,  158,  384,  532,  610

Bogoiskatielstwo, I: 92,  132

Bogolubski Andrzej,  III: 148

Bogomilstwo, I: 178,  180; II: 84,  376,  388

Bogostroitielstwo, I: 98; IV: 354

Bolszewizm, I: 48,  50,  64,  90,  102,  152,  216,  220,  248,  250,  286,  288,  460,  464,  486; II: 302,  316,  364,  408,  450; III: 22,  30,  76,  110,  158,  178,  204,  216,  234,  302,  304,  342,  434,  478,  484; IV: 138,  216,  240,  274,  286,  306,  424

Bonawentura, św., IV: 128

Bonifatjew Stefan, IV: 124

Boratyński Eugeniusz,  II: 388

Borys i Gleb,  św., I: 352

Botkin Wasyl, I: 110; II: 142; III: 448,  452

Brehm Alfred, I: 396

Breżniew Leonid, I: 154; II: 164; III: 66

Breżniewa doktryna,  III: 66,  180; IV: 222,  288

Briancew Andrzej,  II: 56

Brianczaninow Ignacy,  II: 188

Briusow Walery,  II: 358; III: 20

Brodski Józef,  II: 288

Bruni Leonardo,  III: 82

Bruno Giordano, IV: 72,  132

Buber Martin,  III: 98; IV: 18

Buchariew Aleksander,  III: 74

Bucharin Mikołaj,  III: 76,  432,  464,  478; IV: 562

Büchner Ludwig, I: 394

Buddyzm,  II: 32; III: 20,  192,  454

Bukowski Włodzimierz, IV: 318,  614

Bułgakow Sergiusz, I: 64,  94,  96,  368,  376; II: 12,  138,  174,  180; III: 44,  62,  64,  76,  154,  158,  164,  268,  270,  288,  326,  418,  456; IV: 28,  38,  52,  54,  56,  60,  62,  74,  80,  82,  194,  196,  210,  228,  304,  320,  364,  480,  496,  530

Bułhakow Michał, I: 98; II: 94,  288; III: 48,  110,  360,  432

Bułharyn Tadeusz,  III: 168; IV: 228

Bunin Iwan, IV: 90

Bunt, I: 126,  290,  400; II: 40,  58,  60,  212,  282,  300,  370; III: 50,  342,  352

Butaszewicz-Pietraszewski Michał,  III: 72

Byczkow Wiktor,  III: 272

Byron George Gordon,  II: 22; IV: 16

Campanella Tomasz, I: 476; III: 20; IV: 6,  214

Car, I: 22,  114,  162,  168,  184,  186,  260,  282,  330,  368,  384,  414,  422,  424,  452,  456,  478; II: 42,  68,  132,  170,  234,  274,  282,  292,  304,  350,  370,  420,  446,  450,  464; III: 18,  34,  94,  126,  154,  184,  274,  276,  298,  338,  340,  344,  478; IV: 248,  472,  590

Cenzura, I: 222,  284; II: 94,  102,  104,  284,  444; III: 324

Cerkiew, I: 66,  96,  144,  156,  178,  182,  192,  198,  246,  260,  324,  326,  336,  338,  368,  378,  410,  452,  454,  482; II: 68,  78,  84,  104,  106,  118,  126,  134,  180,  186,  200,  234,  236,  242,  250,  252,  256,  262,  282,  336,  344,  350,  378,  384,  390,  422,  428,  430,  440,  442,  444,  460; III: 32,  52,  88,  136,  170,  182,  192,  208,  276,  326,  364,  382; IV: 4,  78,  116,  118,  122,  124,  126,  128,  166,  204,  206,  242,  246,  248,  270,  310,  334,  336,  340,  358,  388,  390,  414,  468

Cervantes Saavedra Miguel de,  II: 70; IV: 252

Charms Daniel, I: 194; IV: 70

Chieraskow Michał,  II: 268

Chlebnikow Wielimir,  II: 238,  358,  370

Chłyści, I: 180,  182; II: 124,  304,  372,  388; III: 18

Chomiakow Aleksy, I: 204,  362,  366,  368,  374,  376,  434; II: 334,  468; III: 44,  156,  194,  280,  354; IV: 74,  140,  172,  260,  312,  474

Chomiakow Fiodor, IV: 140

Chomiakow Stiepan, IV: 140

Chopin Fryderyk, I: 110

Chorużyj Sergiusz, I: 380

Chruszczow Nikita, I: 44,  56; II: 46,  164,  222,  224,  250; III: 70; IV: 48,  404,  406

Chrystocentryzm, I: 368; II: 380; III: 476

Chrzest Rusi, I: 32,  148; II: 16,  118,  204,  400,  410,  422; III: 42,  102,  306,  380; IV: 264

Cichość serca,  II: 208,  382

Cierpienie, I: 226,  392; II: 126,  226,  412; III: 134,  156,  174,  250,  292,  452; IV: 164

Cieszkowski August, I: 124

Ciołkowski Konstanty, IV: 322

Cnota, I: 314,  442; II: 194,  388

Cohen Herman, IV: 18

Comte August, I: 98,  250; III: 60,  196; IV: 100

Conquest Robert,  II: 288

Cooper James Fenimore, I: 44

Cwietajewa Maryna, I: 278; II: 72,  130; IV: 18,  498

Cyprian, metropolita,  II: 200; IV: 342,  358

Cyprian z Kartaginy,  II: 12

Cyryl i Metody, I: 160; II: 26,  108,  206,  418,  442,  458; III: 380

Cyryl Jerozolimski, IV: 122

Cyryl Twerski, I: 166

Cyryl z Turowa, I: 166; II: 412; III: 44,  196,  290,  306

Cyrylica -> Alfabet

Czaadajew Piotr, I: 40,  128,  132,  362,  364,  438,  442,  446 ; II: 68,  144,  188,  190; III: 48,  162,  334,  418; IV: 108,  312,  366

Czachotin Sergiusz, I: 290

Czajanow Aleksander,  III: 484

Czalidze Walerian,  II: 288

Czałmajew Wiktor, I: 276

Czapka Monomacha, I: 452; III: 484

Czapygin Aleksy, I: 286

Czarny orzeł dwugłowy, I: 114,  120,  260,  420,  426,  448; II: 74,  76,  158,  406,  464

Czechonin Sergiusz,  II: 52,  54,  160,  248; IV: 236,  238

Czechow Anton, I: 370; II: 120,  428,  458; III: 68,  70,  322,  434

Czernow Wiktor,  II: 410; IV: 58,  428

Czernyszewski Mikołaj, I: 50,  70,  72,  120,  130,  184,  216,  300,  342,  344,  346,  394,  458; II: 114,  136,  138,  192,  210,  338; III: 50,  260,  266,  336,  352,  430,  444; IV: 8,  36,  212,  602

Cziczerin Borys, I: 190,  320,  464; II: 148,  150,  218; III: 120; IV: 110,  112,  304

Człowiek, I: 14,  32,  78,  86,  104,  106,  146,  162,  166,  180,  184,  188,  190,  196,  198,  210,  246,  302,  338,  346,  350,  370,  394,  432,  458,  460,  464,  466; II: 10,  24,  58,  66,  84,  86,  112,  122,  124,  126,  130,  138,  150,  174,  178,  190,  226,  302,  314,  318,  330,  334,  336,  360,  380,  382,  390; III: 54,  56,  58,  60,  62,  64,  72,  74,  108,  116,  132,  138,  156,  190,  192,  212,  246,  292,  322,  346,  350,  354,  360,  368,  458,  460,  472,  478; IV: 34,  54,  64,  66,  68,  70,  80,  92,  154,  162,  244,  320,  348,  354,  478,  502,  550

Człowiek radziecki,  II: 162,  164,  166,  382,  384; III: 52,  70,  78,  204,  282,  304,  414,  434; IV: 404

Czyn podniosły / Podwiżniczestwo, I: 314; III: 164; IV: 54,  146,  364

Czyn (ranga), IV: 566

Czystość serca, I: 442; II: 98,  388

Czyściec, I: 158; II: 258,  384

Czyżewski Dymitr, IV: 108

Czyżow Fiodor, I: 184

D’Alembert Jean le Rond,  II: 264

Dal Włodzimierz, I: 272

Daniel Zatocznik,  II: 286

Danielson Mikołaj,  III: 120,  260

Danilewski Mikołaj, I: 142,  200; II: 308,  334,  336,  390; IV: 314,  474

Dante Aligieri,  II: 388; III: 134

Darwin Karol, I: 146; III: 196,  212,  216,  244

Deborin Abram, IV: 114,  454

Degeyter Piotr,  II: 80

Dejcz Lew,  III: 28

Dekabryści, I: 42,  122,  128,  130,  132; II: 218,  270; III: 154,  226; IV: 16,  36,  38,  138,  256,  312,  370,  412,  594

Demokracja, I: 16,  156,  220,  228; II: 150,  152,  168,  210,  214,  242,  316,  318,  392,  408; III: 28,  30,  110,  206,  300,  304,  350; IV: 182,  238,  416

Demokryt, I: 164

Denisowowie Andrzej i Symeon, I: 384; III: 122

Determinizm, I: 218; IV: 360

Diderot Denis, I: 460; II: 132,  264

Diebolski Mikołaj, IV: 112

Dierżawin Gawryło,  II: 22,  80,  270,  272,  294; III: 300

Dierżawnost',  II: 112

Diesnicki Siemion,  II: 266,  268

Diesnoje bractwo, I: 178

Dilthey Wilhelm, I: 140; IV: 30

Diogenes, I: 72

Dionizy Areopagita,  II: 66,  184,  194; III: 42,  270; IV: 100,  106,  378

Dobiasz-Rożdiestwienskaja Olga, IV: 118

Dobro,  II: 84,  138,  140,  214,  280,  332,  336; III: 60,  144,  208,  248,  268,  384,  456; IV: 74,  442

Dobrolubow Mikołaj, I: 130; II: 112; III: 50,  282,  284; IV: 36,  232,  604

Dobrotolubije,  II: 16; III: 44,  290,  310

Domostroj, I: 162,  168,  266; II: 86; III: 88; IV: 358

Donosicielstwo,  II: 198; III: 128

D’Or (Orszer Osip), IV: 70

Dostojewski Fiodor, I: 50,  60,  68,  78,  92,  142,  170,  254,  262,  272,  316,  322,  346,  370,  372,  380,  382,  396,  474,  482,  484; II: 38,  58,  60,  72,  90,  94,  108,  120,  138,  140,  178,  186,  192,  198,  320,  324,  340,  342,  380,  392; III: 48,  56,  58,  60,  96,  128,  154,  156,  158,  168,  208,  254,  272,  282,  292,  328,  346,  350,  352,  418,  432,  456,  458,  468,  478; IV: 4,  8,  18,  24,  28,  38,  44,  74,  84,  86,  130,  148,  150,  152,  180,  188,  194,  212,  228,  304,  314,  384,  400,  466,  478,  492,  568,  602

Dostojewski Michał, I: 316; IV: 148,  156,  314

Droga,  III: 130,  456,  460; IV: 444

Drogowskazy (Wiechi), IV: 52,  60,  62,  206,  210,  212,  228,  364

Drużynin Aleksander,  III: 282

Duchoborcy, I: 180,  182; II: 124,  228,  234; III: 368; IV: 542

Duchowość,  II: 462; IV: 68

Duchowy / Serdeczny, I: 196; II: 128

Dugin Aleksander, I: 174; IV: 86,  168

Duma,  II: 316; III: 154,  340

Dusza rosyjska, I: 96,  196,  252; II: 276; III: 22; IV: 172,  176,  594

Duży herb ZSRR,  II: 32,  40,  54,  154,  160,  248,  326; IV: 236

Dwojewierije, I: 148

Dworianstwo, I: 116,  130,  150,  268,  274,  476; II: 42,  44,  90,  98,  102,  112,  132,  134,  136,  216,  230,  264,  266,  268,  270,  272; III: 284,  340

Dyktatura proletariatu, I: 152; III: 30,  78,  402,  434; IV: 238,  424

Dymitr z Rostowa (Danyło Sawicz Tuptała), I: 156,  352; II: 186; III: 308,  366

Dymitriada,  III: 126

Dysydenci,  II: 288; III: 360,  472

Dzierżyński Feliks,  III: 80

Eckhart Johann, I: 78,  432; III: 48,  188,  270; IV: 100

Edelson Eugeniusz, I: 254

Efrem Syryjczyk, IV: 122,  124

Egzystencjalizm, I: 98; II: 178; III: 48; IV: 20,  70,  136,  152,  162

Eichenbaum Borys, IV: 22

Eichenwald Juliusz, IV: 2

Ekumenizm,  II: 138,  336,  396; III: 234,  476; IV: 30,  42,  44

Elkonin Daniłł, IV: 96

Ellis (Kobylinski Lew), I: 94

El-Registan Garold,  II: 82

Emblematyka ZSRR, I: 32; II: 52,  274, 398

Emigracja, I: 98,  200,  290,  308,  414,  416,  422,  486; II: 66,  190,  224,  324,  410; III: 84,  132,  214,  244,  360,  428

Empiriokrytycyzm,  III: 24,  26,  404

Empiriomonizm, I: 90,  98

Engels Fryderyk, I: 74,  216; II: 450; III: 120,  174,  180,  336,  400,  410; IV: 224,  422

Erberg Konstanty (Konstanty Sünnerberg), I: 286,  476; II: 300

Erenburg Ilja, I: 54; IV: 404

Ern Włodzimierz, I: 94; III: 166,  220,  368; IV: 80,  82,  172,  180,  320,  600

Eschatologia, I: 68,  184,  186,  260,  266,  384; II: 82,  206,  340,  384,  410; III: 138,  154,  196,  264,  378,  476; IV: 58,  178,  366

Eserowskie idee,  II: 300,  302,  406; III: 260,  484; IV: 428

Estetyzm, IV: 20,  22,  56,  88

Etnocentryzm,  III: 158,  490

Etyka, IV: 598

Euroazjatyzm / Eurazjanizm, I: 170,  200,  268,  380; II: 282,  296,  298,  302,  370; III: 22,  80,  82; IV: 134,  138,  168,  170,  306,  362,  608

Eurokomunizm, I: 108

Europa, I: 18,  118,  142,  150,  170,  202,  204,  206,  224,  250,  252,  282,  308,  328,  360,  364,  366,  396,  434,  436,  440,  448,  470; II: 40,  50,  54,  56,  90,  92,  98,  100,  116,  132,  134,  138,  144,  150,  152,  206,  216,  222,  238,  262,  284,  290,  296,  298,  300,  314,  328,  330,  336,  352,  376,  390,  410,  414,  416,  422,  424,  428,  434,  436; III: 22,  24,  32,  80,  88,  106,  118,  144,  152,  198,  202,  252,  264,  324,  330,  334,  362; IV: 38,  70,  312,  386,  436,  474

Evdokimov Paul, I: 374; II: 14; III: 44,  154,  292; IV: 78

Ewers Johann Filip Gustaw,  III: 36

Fadiejew Aleksander, I: 276

Faszyzm, I: 64,  276,  412,  454,  486; III: 204,  466; IV: 168

Faworski Włodzimierz,  III: 100

Faworytyzm, IV: 556

Fenomenologia, IV: 14,  18

Fet Atanazy, I: 110

Feuerbach Ludwig, I: 98,  210,  344,  394,  460; II: 24,  114; III: 262; IV: 100

Fichte Johann Gotlieb,  II: 362; III: 174,  450

Fiedin Konstanty, I: 292

Fiedotow Gieorgij,  III: 82,  84,  166,  348; IV: 118,  178

Filaret, metropolita, II: 464

Filaret (Drozdow), św., I: 336; III: 310

Filippow Daniel,  II: 374

Filippow Tertij, I: 254

Filon, I: 164; III: 44

Filoteusz, I: 168,  198,  258; II: 420

Filoteusz Kokkin,  II: 200

Filozofia radziecka, I: 284; III: 384; IV: 114

Filozofii nauczanie, I: 230; II: 56,  426,  362,  460

Fiłosofow Dymitr, I: 94; IV: 598

Fiodorow Mikołaj, I: 78; III: 154,  292,  418; IV: 44,  322,  326,  494,  498

Fischer Kuno, I: 396

Fitinghoff-Krudener Barbara,  III: 30

Flaga ZSRR, I: 420; II: 366,  404

Flagi Rosji, I: 32,  116,  420,  454; II: 40,  156,  158

Fłorenski Paweł, I: 14,  312; II: 72,  190,  192; III: 44,  62,  98,  100,  134,  136,  156,  164,  210,  270,  366,  384,  418,  420; IV: 28,  38,  46,  66,  74,  76,  80,  188,  192,  194,  320,  380,  480,  528

Fłorowski Gieorgij, I: 172,  380; II: 350; III: 172,  292,  296,  474; IV: 244,  364,  530

Fonwizin Denis, I: 308; II: 268,  270,  272,  368; IV: 226

Ford Henry, I: 44

Forsz Olga, I: 286,  292

Frank Siemion, I: 62,  94,  200,  430; II: 324; III: 98,  120,  270,  350,  382,  384; IV: 52,  54,  56,  60,  62,  74,  76,  78,  82,  210,  296,  302,  304,  480,  532,  598

Frank-Kamieniecki Izrael, IV: 564

Freud Zygmunt,  III: 476; IV: 22,  464

Fricze Włodzimierz, I: 98

Fromann Johann Heinrich,  II: 56

Futuryzm, I: 292; II: 92,  370

Gaczew Gieorgij, I: 110

Gagarin Iwan,  II: 66; IV: 366

Galicz Aleksander, I: 312; II: 288

Gałkowski Dymitr,  II: 192

Gamaleja Siemion,  II: 268

Garin-Michajłowski Mikołaj, I: 484

Gedike Aleksander,  II: 82

Gelman Aleksander, I: 58

Giedieonow Stiepan,  III: 36,  280

Gierszenzon Michał, I: 94,  132,  448; IV: 52,  54,  228,  304

Gilarow-Płatonow Nikita,  II: 78

Ginzburg Eugenia,  II: 288

Gippius Zinaida, I: 94; II: 108,  302; IV: 282

Glinka Fiodor,  II: 90

Glinka Michał,  II: 82

Glob ziemski,  II: 32,  52,  158,  368

Glossolalia IV: 32

Głasnost', I: 336; II: 166

Głazkow Mikołaj,  II: 286

Głuchariew Makary,  III: 244

Głuszkowa Tatiana, I: 278

Goethe Johann Wolfgang,  II: 24; IV: 148

Gogocki Sylwester, I: 136

Gogol Mikołaj, I: 160,  184,  278,  312,  382; II: 22,  26,  82,  90,  104,  186,  190,  386; III: 48,  58,  132,  156,  168,  368; IV: 16,  68,  130,  148,  196,  492,  568

Goldmann Lucien, I: 254

Golicyn Wasyl,  II: 152

Gollerbach Erich,  II: 290

Gołosowker Jakow,  III: 110

Gołubinski Fiodor,  III: 114

Gonczarow Iwan,  II: 26,  150,  214; III: 282,  284

Gorbaczow Michał, I: 108; II: 38,  46,  152,  164,  222; III: 68; IV: 48

Gorki Maksym, I: 44,  64,  98,  100,  102,  276; III: 22,  158,  368,  432,  440,  442; IV: 228,  232,  282,  294,  402

Gorodiecki Sergiusz, I: 16; IV: 282

Granowski Tymoteusz, I: 126,  138; II: 142,  144,  220,  222; III: 448,  452; IV: 108

Greka, I: 34; II: 96,  416,  430,  434,  436,  448,  462,  464

Gribojedow Aleksander,  II: 22

Grienkow Ambroży, I: 382

Griews Iwan,  II: 92; III: 40; IV: 118

Grigorjew Apollon, I: 140,  254,  272,  316,  396; II: 318,  320; III: 128,  282; IV: 148,  156,  314,  476

Grigorowicz Dymitr,  II: 26

Grin Aleksander, IV: 70

Griszin Wiktor, I: 42

Grot Mikołaj, IV: 130,  398,  452

Grzech,  II: 346,  378,  384,  386; III: 56,  104,  134,  144,  208,  326,  354,  424,  454

Grzegorz Palamas,  II: 16,  182,  184,  186; III: 42,  46,  234,  366

Grzegorz Synaita,  II: 182,  184,  186; IV: 124

Grzegorz z Nazjanzu, IV: 122

Grzegorz z Nyssy, św., IV: 72, 76

Guizot François,  II: 146

Gukowski Grzegorz, I: 276

Gułyga Arsienij, IV: 84

Gumilewski Filaret,  III: 296,  310; IV: 130

Gumilow Lew, I: 58,  174; IV: 134,  222

Gumilow Mikołaj, I: 16,  18; II: 38; IV: 134

Gwiazda, I: 422; II: 32,  52,  76,  154,  160,  230,  246,  328,  366,  368,  404,  406; III: 134

Hamlet i Don Kichot,  II: 22,  70

Hegel Georg Wilhelm Friedrich, I: 18,  70,  74,  94,  124,  138,  140,  268,  362,  392,  394,  396,  464; II: 22,  24,  78,  144,  332,  342; III: 52,  54,  60,  114,  118,  174,  270,  450,  452,  494; IV: 72,  98,  186,  254,  258,  260,  426,  574

Helwecjusz Claude Adrian, I: 344,  460

Heraklit, IV: 72,  100

Heraldyka, I: 112,  420,  424,  454; II: 40,  50,  72,  154,  156,  158,  228,  230,  238,  244,  272,  294,  308,  326,  402,  404; III: 104

Herb Moskwy, I: 456; II: 72; III: 104

Herb RFSRR,  II: 40,  74,  406

Herb Sankt-Petersburga,  II: 76

Hercen Aleksander, I: 122,  134,  138,  184,  190,  298,  308,  448,  468; II: 26,  36,  142,  146,  178,  190,  218,  300; III: 50,  260,  266,  272,  352,  450; IV: 8,  34,  36,  108,  140,  144,  228,  260,  304,  414,  434,  476

Hermogenes, IV: 116

Hessen Sergiusz, I: 358; III: 106; IV: 428

Hezychazm, I: 160,  168; II: 16,  86,  180,  182,  200,  256,  258; III: 234,  288,  328; IV: 128,  392,  396

Hilarion, I: 88,  166; II: 176,  412,  468; III: 44,  58,  290,  306,  354,  378

Hitler Adolf, I: 414; III: 336,  434,  436,  466; IV: 46

Holbach Paul, I: 344,  460

Homo sovieticus -> Człowiek radziecki

Hruszewski Michał,  III: 36

Hume David,  II: 290

Husserl Edmund, IV: 14,  18,  574

Huxley Aldous, IV: 8

Hymny Rosji,  ZSRR i FR,  II: 80; IV: 240

Idea – idea rosyjska – ideowy, I: 196,  204,  310,  322,  428,  474,  486; II: 110,  122,  178,  302,  372; III: 128,  130,  174; IV: 84,  86,  170,  180,  304,  362,  368,  430,  476

Idea biała i czerwona, I: 292,  422; II: 20

Ideologia rosyjska,  II: 280,  398,  464; III: 338

Ignacy Antiocheński,  II: 12

Ikona, I: 114,  148,  166,  422; II: 14,  26,  98,  116,  126,  184,  208,  242,  256,  260,  382,  384,  390,  412,  422,  426,  430,  444,  456,  458; III: 56,  82,  98,  156,  170,  176,  206,  210,  292,  306,  474,  382; IV: 66,  344,  472

Iljenkow Edwald, IV: 114

Iljin Eugeniusz,  II: 242,  324; III: 346,  350,  366,  384,  454,  456

Iljin Iwan, IV: 114,  546

Iljin Włodzimierz, I: 172; III: 428; IV: 496

Iłarion -> Hilarion

Iłowajski Dymitr,  III: 36,  280

Imiesławie,  II: 180; III: 98

Imperium, I: 40,  52,  272,  284,  286,  290,  378,  422,  428,  450; II: 20,  64,  80,  132,  134,  142,  294,  354,  406,  414,  416,  464,  466; III: 22,  66,  180,  206,  336,  468; IV: 218,  270,  316,  374,  386

Indywidualizm, I: 306,  436,  468,  478; II: 172,  178,  216,  220; III: 200,  224,  266,  284,  324,  366; IV: 16,  34,  176,  182,  292,  296,  298,  314

Inteligencja, I: 70,  92,  104,  106,  128,  130,  132,  212,  214,  252,  270,  286,  300,  316,  318,  350,  400,  412,  474; II: 98,  110,  134,  138,  150,  172,  180,  218,  220,  288,  302,  320,  392,  428; III: 92,  94,  184,  230,  232,  234,  248,  250,  254,  256,  258,  262,  264,  282,  300,  302,  364,  370; IV: 4,  52,  54,  56,  58,  60,  62,  78,  108,  176,  206,  208,  212,  214,  224,  282,  304,  362,  363,  432,  480

Internacjonalizm, I: 284,  288,  290,  292,  486; II: 156,  160; III: 30,  178,  204,  206,  434; IV: 86,  220,  222,  238

Ioann Kronsztadzki, I: 354

Ironia, IV: 250

Irracjonalizm, I: 358; III: 348,  468,  476,  492

Islam, IV: 116

Iwan I Daniłowicz Kalita, IV: 202,  382

Iwan III, I: 260,  426,  452,  454,  456; III: 104,  150,  172

Iwan IV Groźny, I: 24,  162,  168,  410,  452,  456; II: 22,  26,  74,  170; III: 126,  128,  150,  480; IV: 218,  244,  328,  330,  360,  446,  534

Iwan Susanin,  II: 82,  308

Iwanow Aleksander, I: 184; II: 86

Iwanow Piotr,  III: 174

Iwanow Wiaczesław, I: 14,  92,  98,  134,  200,  344,  380; II: 358,  386; III: 98,  162,  220; IV: 28,  172,  174,  176,  182,  210,  400,  402,  434,  498

Iwanow Wsiewołod, I: 292

Iwanow-Razumnik, I: 286; II: 172,  178,  300,  302; IV: 228,  232

Iz głubiny (Z otchłani,  De profundis), IV: 60,  206,  212,  230,  368,  514

Izaak Syryjczyk, IV: 124,  154

Izaak Zatwornik, I: 478

Izgojew Aleksander, I: 94; IV: 52,  210

Iz-pod głyb (Spod grud; Spod zwalisk), IV: 212,  230

Ja,  my,  oni, I: 278,  280,  320,  324,  372,  380,  432; II: 58,  132,  324,  466; III: 40,  90,  98,  166,  174,  240,  368,  362,  370; IV: 298

Jacobi Friedrich Heinrich,  II: 362

Jakowienko Borys,  III: 492; IV: 428

Jakowlew Mikołaj, I: 30

Jakunin Gleb,  II: 286

Jan Chryzostom, IV: 122,  124

Jan Kalekas,  II: 182

Jan Kantakuzen,  II: 182,  184

Jan Klimak,  II: 184; IV: 124

Jan Wielki Kołpak, I: 478,  480

Jan Własaty, I: 478

Jan z Damaszku, I: 164; II: 194,  454; III: 42,  46,  58; IV: 122,  332

Janow Aleksander, I: 486; II: 318

Jarosław I Mądry, I: 166; II: 176,  468; III: 144,  148,  378

Jaspers Karl,  III: 98

Jaworski Stefan,  II: 186; III: 308,  480

Jednomyślność / jednogłośność,  II: 20; III: 160

Jednostka -> Osobowość

Jelcyn Borys,  II: 164,  390

Jelisiejew Grzegorz,  II: 136; III: 260

Jeremiejew Konstanty,  II: 154

Jerofiejew Wieniedikt, IV: 468

Jesienin Sergiusz, I: 286,  288; II: 174,  198,  292,  300

Jewtuszenko Eugeniusz,  III: 24

Jezuici, I: 158

Język cerkiewnosłowiański, I: 34,  148,  164,  328; II: 16,  96,  118,  416,  422,  424,  426,  434,  436,  438,  440,  446,  448,  450,  456 ; III: 294; IV: 126,  342,  442

Język grecki -> Greka

Język helleński,  II: 462

Język liturgiczny,  II: 438,  456,  464

Język łaciński -> Łacina

Język rosyjski, I: 30,  34,  328,  354; II: 422,  426,  428,  434,  436,  438,  442,  446,  458; III: 414

Język słowiański, I: 38,  156,  266; II: 414,  452

Język: dyglosja / dwuświat / dwuwiara, I: 148,  192,  332; II: 118,  400,  420,  422,  432,  446,  450,  452,  458

Josiflanie (osiflanie), III: 172; IV: 242,  246,  388,  394

Jow,  III: 182

Józef Sanin (Wołocki), I: 178,  354; II: 454; III: 168; IV: 226,  242,  246

Judaizanci, I: 178; II: 124,  232,  346; III: 168; IV: 242,  244,  248,  392,  394

Judge William Quan,  II: 354

Judin Paweł,  III: 392

Jung Carl Gustaw, I: 14; III: 156,  442; IV: 464

Justyn Filozof, I: 164,  168; IV: 126

Kablic (pseud. Juzow) Józef,  III: 184,  260

Kachowski Piotr, IV: 140

Kaganowicz Łazarz, I: 54

Kajsarow Andrzej, IV: 254

Kalendarz, I: 30,  190; II: 398,  430; III: 70

Kalwinizm, IV: 272

Kamieniew Lew, I: 54; III: 462

Kandinski Wasyl,  II: 358; III: 100

Kant Immanuel, I: 78,  94,  182; II: 46,  56,  178,  342,  362; III: 26,  114,  242,  368,  404,  450,  492; IV: 32,  44,  112,  574

Kantemir Antioch, I: 160; II: 262,  446

Kapitalizm, I: 44,  84,  86,  126,  128,  130,  216,  284,  292,  298,  320,  402,  418; II: 60,  62,  138,  214,  322,  338,  408; III: 94,  122,  186,  200,  212,  230,  232,  250,  256,  258,  262,  264,  266,  298,  452; IV: 38,  44,  168,  284

Kapustin Sawielij,  II: 124

Karamzin Mikołaj, I: 160,  280,  454; II: 70,  104,  218,  268,  298; III: 92,  278; IV: 310,  370

Kariejew Mikołaj, IV: 256

Karinski Michał,  III: 186

Karpow Wasyl, I: 196

Karsawin Lew, I: 172,  380; III: 62,  84,  186; IV: 74,  76,  80,  82,  118,  320,  480,  496,  532

Kartaszew Antoni,  III: 172,  192; IV: 244

Kartezjusz (Descartes Rene), I: 336

Katarzyna II, I: 116,  120,  150,  294,  336,  454,  476; II: 54,  132,  152,  262,  264,  268,  270,  346; III: 92,  168,  300,  340,  382; IV: 142,  272,  310,  374,  474

Katastrofizm, I: 42,  82,  198,  348; II: 18,  30,  300; IV: 182

Katkow Michał, I: 468; II: 212,  214; III: 448,  452; IV: 260,  316

Katolicyzm, I: 192,  204,  206,  246,  282,  308,  358,  364,  374,  408,  412,  444,  446; II: 14,  66,  68,  84,  188,  308,  334,  336,  342,  358,  396,  398,  418,  430,  436,  440,  462,  466; III: 22,  44,  182,  192,  306,  350; IV: 116,  166,  168,  264,  314,  330

Kautsky Karl,  III: 298

Kawielin Konstanty, I: 186; II: 142,  146,  150,  220; IV: 172

Kekelidze Korneliusz,  III: 296; IV: 344

Kiereński Aleksander, I: 254

Kierkegaard Søren, IV: 30,  186,  574

Kiriejewski Piotr,  III: 280

Kiriejewski Iwan, I: 72,  202,  362,  366; II: 186; III: 226,  330; IV: 312

Kiryk z Nowogrodu,  II: 412

Kisielew Paweł,  II: 218

Kistiakowski Bogdan, I: 94; IV: 52,  58

Kitież,  II: 342; IV: 278

Klasowość, I: 218,  268,  274,  320,  322,  324; II: 24,  238,  274,  320,  408,  468; III: 26,  28,  76,  78,  178,  180,  204,  466; IV: 282

Klemens Aleksandryjski, IV: 72,  74

Kluczewski Wasyl,  II: 148; IV: 192

Klujew Mikołaj,  II: 174,  292,  300; IV: 282

Kobiecość, I: 256; II: 278; III: 274,  422; IV: 172,  296

Koc Arkadiusz,  II: 80

Kochanowska Nadieżda,  II: 78

Köhne Bernhard, I: 116,  120,  426

Kolektywizm, I: 56,  102,  182,  276,  298,  320,  370,  376,  406; II: 52,  96,  216,  242,  294,  324,  468; III: 78,  86,  166,  186,  226,  228,  230,  284,  352,  368,  370,  390,  414,  442,  466,  468; IV: 62,  176,  292,  366

Kolesnikow Iwan,  II: 124

Kołłontaj Aleksandra, I: 106; IV: 614

Komuna Paryska, I: 154

Komunizm naukowy, I: 152,  282; III: 178,  408

Komunizm, I: 32,  54,  64,  76,  84,  86,  88,  104,  128,  154,  218,  226,  258,  288,  290,  318,  406,  412,  416,  418,  420,  486; II: 20,  64,  68,  94,  122,  154,  158,  160,  162,  164,  166,  168,  246,  316,  318,  322,  368,  450; III: 70,  74,  78,  94,  116,  180,  200,  226,  272,  324,  336,  408,  412,  436,  464,  470; IV: 4,  36,  164,  240,  286,  294,  300,  318

Kondakow Nikodem,  III: 208,  294

Konrad Mikołaj,  II: 38

Konserwatyzm, I: 442; II: 78,  144,  164,  218,  220,  270; III: 26,  52; IV: 70,  78,  300

Konstytucyjni demokraci,  II: 152,  218; IV: 58,  428

Kopysteński Zachariasz, I: 66

Korejsza Iwan, I: 484

Korf Modest, IV: 140

Korolenko Włodzimierz,  III: 158; IV: 282

Korsch Karol,  III: 298

Kosmizm, IV: 318,  420

Kosoj Fiedosij, IV: 248

Kostyliew Walenty,  II: 172

Koszelew Aleksander,  III: 226

Kotoszychin Grzegorz,  II: 152; IV: 328

Kowalewski Maksym,  III: 196

Kozielski Jakub,  II: 266,  268

Kozłow Aleksy,  II: 10; IV: 12,  290

Kozłowski Józef,  II: 80

Kożynow Wadim,  III: 172; IV: 84

Kriestowski Wsiewołod, I: 316

Kropotkin Piotr,  III: 50,  210,  352

Kruczonych Aleksy,  II: 60

Kryłow Iwan,  II: 22; IV: 90

Krzyż, I: 314,  422,  452,  478; II: 16,  126,  202,  226,  242,  256,  260,  326,  344,  406,  420; III: 292,  452,  458

Ksenia Petersburska, I: 478,  480

Küchelbecker Wilhelm, I: 160; IV: 72

Kudriawcew Wiktor (Kudriawcew-Płatonow),  III: 116,  216

Kultura / cywilizacja, I: 46,  84,  128,  142,  144,  148,  172,  202,  204,  212,  224,  304,  318,  330,  364,  444; II: 30,  64,  140,  144,  146,  296,  312,  314,  370,  382,  414,  422,  424,  464,  468; III: 38,  72,  108,  112,  114,  128,  140,  142,  188,  200,  212,  218,  236,  242,  284,  288; IV: 10

Kurbski Andrzej, I: 72,  168; II: 170,  454; IV: 226,  328,  360,  484

Kuricyn Afanasyj,  III: 170,  172

Lacis Martin,  II: 230

Lange Friedrich, I: 396

Legalny marksizm, I: 216; III: 24

Leibniz Gottfried Wilhelm, I: 336; II: 10; IV: 72,  74,  76,  290,  346

Lenin (Ulijanow) Włodzimierz, I: 36,  44,  54,  64,  74,  90,  102,  106,  108,  152,  194,  216,  250,  284,  318,  406,  462; II: 52,  62,  80,  230,  274,  328,  390; III: 22,  26,  28,  30,  76,  122,  174,  176,  302,  304,  336,  404,  410,  430,  440,  482; IV: 58,  60,  84,  114,  140,  214,  228,  238,  284,  286,  354,  388,  424

Leninizm, I: 106,  248,  282; II: 242,  364,  366; III: 50,  78,  200,  386,  388,  400,  402,  408,  412,  414,  442

Leonow Leonid, I: 292

Leontjew Aleksy, IV: 96,  456

Leontjew Konstanty, I: 60,  78,  200,  222,  382; II: 10,  186; III: 220; IV: 130,  304,  314,  366,  474

Lermontow Michał, I: 42; II: 22,  78,  90,  172,  190; IV: 16

Leroux Pierre,  III: 84

Leskow Mikołaj, I: 390; II: 210; III: 138,  368; IV: 476,  488

Lessing Gothold, IV: 88

Lewszyn Platon, IV: 130

Liberalizm, I: 50,  96,  110,  186,  222,  228,  434,  466,  468; II: 60,  78,  132,  134,  136,  138,  140,  142,  144,  150,  152,  214,  216,  310,  318,  360,  392; III: 34,  226,  248,  284,  338,  452; IV: 146,  182,  206,  234,  262,  304,  428

Lichaczow Dymitr, I: 38; II: 290,  296,  298; III: 236; IV: 394

Lichudowie Joannicjusz i Sofroniusz, I: 72,  230; II: 186,  362,  418; III: 308

Lidin Włodzimierz, I: 292

Lifsztyc Michał, I: 276

Limonow Edward, I: 262; IV: 168

Lisianski Jerzy,  II: 158

Liturgia, IV: 342

Locke John, I: 444,  476; II: 312

Logika, IV: 70

Logos, I: 26,  302,  474; II: 96,  224; III: 56,  62,  194,  366,  420; IV: 32,  34,  40, 72,  80,  446

London Jack, I: 42

Loris-Mielikow Michał,  II: 218

Los,  III: 460

Lubomudrzy, I: 184,  202,  300,  312; II: 48; III: 224; IV: 312

Ludowość -> Narodnost’,  Prostonarodnost’

Lukacs György,  III: 298

Lundberg Eugeniusz, I: 286

Luppol Iwan, I: 242

Luter Marcin, I: 340; IV: 574

Luteranizm, IV: 272

Lwow Aleksy,  II: 80

Łabzin Aleksander, IV: 340

Łacina, I: 34,  328; II: 56,  96,  308,  418,  422,  426,  430,  446,  448,  452,  458,  460,  466; III: 210,  274,  306; IV: 126

Łagodność,  II: 382

Łapszyn Iwan,  III: 222; IV: 428

Łarionow Michał,  II: 358

Łaska, I: 88,  182,  368; II: 118,  144,  176,  192,  250,  256,  358,  412; III: 38,  58,  60,  64,  74,  86,  94,  134,  162,  354,  366; IV: 442

Ławrow Piotr, I: 210,  394,  398; III: 28,  258,  260; IV: 212,  226,  256,  422,  604

Łazariow Wiktor,  III: 208

Łomonosow Michał, I: 160,  170,  236; II: 54,  262,  290,  298,  434,  436,  448,  454,  466; III: 36,  280,  300

Łopatin Herman,  III: 120

Łopatin Lew,  II: 10; IV: 74,  292,  346,  398,  452

Łopuchin Iwan,  II: 226,  268; III: 310; IV: 340

Łosiew Aleksy, I: 14,  312; III: 268,  270,  272,  398; IV: 74,  76,  82,  116,  252,  402,  532

Łosski Mikołaj, I: 64,  236,  358; III: 62,  106,  292,  392; IV: 14,  74,  76,  82,  168,  292,  426,  480,  532

Łosski Włodzimierz,  III: 44,  64

Łotman Jerzy,  III: 236; IV: 364,  388

Łunaczarski Anatol, I: 98,  100,  102,  292; II: 174,  244,  274,  294; III: 368,  478; IV: 294,  350,  400,  402

Łunin Michał, IV: 140

Łurija Aleksander, IV: 96,  456

Łysienko Mikołaj, I: 280,  426

Macejna Antanas, I: 62

Machajski Jan, III: 230; IV: 226

Majakowski Włodzimierz, I: 44,  292; II: 94,  152,  274; III: 100; IV: 238

Majkow Walerian,  II: 24; IV: 220

Makanin Włodzimierz,  II: 94

Makarenko Antoni,  III: 226,  444; IV: 612

Makary, metropolita, I: 168,  352; III: 306; IV: 358

Maksym Grek, I: 72,  170; II: 16; IV: 226,  248,  332,  342,  390,  394

Maksym Wyznawca, I: 164,  310; II: 66; III: 42,  188,  270; IV: 124,  154

Maksymalizm,  II: 180; IV: 54,  58,  154

Malewicz Kazimierz,  II: 358; III: 100

Mały herb RFSRR,  później ZSRR,  II: 228,  230,  366

Mandelsztam Osip, I: 16,  18,  98,  278; II: 152,  466; IV:  498

Marco Polo,  III: 20

Marks Karol, I: 78,  100,  194,  210,  216,  320,  404; II: 312,  314,  450; III: 118,  120,  122,  174,  196,  200,  336,  394,  400,  410; IV: 6,  36,  44,  100,  114,  214,  284,  292,  352,  422

Marksizm, I: 42,  44,  74,  78,  90,  92,  96,  98,  104,  216,  248,  252,  274,  282,  288,  486; II: 100,  160,  174,  242,  310,  316,  364,  366; III: 22,  24,  28,  50,  66,  76,  78,  176,  180,  200,  212,  234,  260,  262,  296,  298,  302,  368,  386,  388,  400,  402,  408,  412,  414,  442,  478; IV: 38,  42,  44,  52,  60,  88,  110,  112,  114,  136,  398,  426

Marmontel Jean François,  II: 264

Marr Mikołaj,  III: 296; IV: 564,  566

Marryzm, I: 30,  242; II: 450; IV: 564,  566

Marszak Samuel,  II: 404

Masa,  masy, I: 220,  248,  278,  290; II: 144,  154,  220,  404; III: 52,  230,  246,  300

Masoneria, I: 294,  418; II: 134,  136,  226,  268; III: 32,  34,  50,  86,  160

Materializm, I: 102,  124,  188,  394,  460; II: 24,  128,  138,  210,  364; III: 24,  26,  48,  174,  178,  216,  218,  386,  388,  390,  404,  406; IV: 44,  56

Mechlis Lew, I: 54

Mej Lew, I: 254

Mentalność, I: 44,  88,  110,  150,  322,  354,  382,  386,  450,  474; II: 70,  150,  278,  292,  386; III: 20,  22,  72,  92,  156,  200,  234,  240,  282,  344; IV: 30,  62

Mesjanizm, I: 184,  286,  378,  446; II: 84,  288,  360; III: 58,  138,  158,  164,  244. 372; IV: 56,  58,  182,  384,  480

Metafizyka, I: 188,  230; II: 188; III: 108,  222; IV: 58,  76,  80,  102,  120,  132,  346

Metoda subiektywna w socjologii, I: 210,  404; II: 62; III: 246,  264; IV: 256,  258,  260

Meyendorff John,  II: 14,  184,  420; III: 234,  292,  296; IV: 78

Meyer Aleksander,  III: 62,  82,  84; IV: 496

Miasto, I: 118; II: 88,  428,  470; III: 40,  86,  176; IV: 160

Michajłowski Mikołaj,  II: 136; III: 244,  258,  260,  266; IV: 212,  226,  232,  256,  398

Michałkow Sergiusz,  II: 82; IV: 410

Mickiewicz Adam,  II: 22; III: 374; IV: 430

Miecz,  II: 154,  230,  244,  272,  294; III: 106

Miecznikow Lew, IV: 360

Miedwiediew Roy, I: 42; IV: 404

Mienszewizm, I: 104,  248; II: 408,  410; III: 24,  30; IV: 424,  428

Mień Aleksander, I: 244; II: 286

Miereżkowski Dymitr, I: 94,  200,  344,  484; II: 38,  88,  108,  174; III: 20,  292,  366,  418; IV: 58,  80,  168,  180

Międzynarodówka,  II: 80,  82,  408; III: 180; IV: 292

Międzynarodówka (symbolika), IV: 236

Mikołaj I, I: 40; II: 80,  102; III: 92,  482; IV: 146

Mikołaj II, I: 56,  382,  422; II: 222,  444; III: 342,  482; IV: 562

Mikołaj z Kuzy, I: 430; III: 188,  270; IV: 72,  74,  76,  584

Milenikow-Pieczerski Paweł, I: 390; IV: 282

Millenaryzm, I: 80,  86,  446

Milukow Paweł, I: 250; II: 148; IV: 58,  144,  428

Milutin Ioann, I: 352

Minin Kuźma,  II: 308

Minski Mikołaj,  II: 108

Mir, I: 28,  296; II: 370; III: 238

Mirczuk Iwan,  III: 242

Mirski Dymitr, I: 172

Misje,  II: 398; III: 242,  380

Misjonizm, I: 48,  120,  174,  202,  252,  260,  286,  288,  290,  446; II: 64,  298,  354,  416; III: 334,  372,  460. 476; IV: 240

Mistycyzm, I: 16,  102,  124,  178,  300,  448; II: 86,  186,  188,  278,  372,  396; III: 32,  34,  44,  188,  224,  254,  288,  362,  366; IV: 58,  68,  70,  72,  82,  136,  340

Mitin Mark,  III: 392

Młoda redakcja czasopisma Moskwitianin, I: 140,  254,  316; III: 370

Młot, I: 422; II: 32,  54,  74,  154,  156,  160,  228,  238,  246,  248,  274,  294,  366,  368; IV: 236

Mnogostradalnyj,  III: 250

Moczulski Konstantyn,  II: 88; III: 254; IV: 366

Modernizm, I: 478; III: 478

Modlitwa, I: 164; II: 14,  16,  182,  184,  232,  256,  304,  384,  386; III: 144,  288,  306,  326,  414

Mohyła Piotr,  III: 252,  306; IV: 342

Moleschott Jacob, I: 394

Mołokanie, I: 178; II: 232,  240; IV: 542

Mołotow Wiaczesław, I: 414; III: 464

„Monastyczność” rosyjskiej emigracji, IV: 362

Monastcyzm,  II: 14; III: 44,  74,  310,  328

Montesquieu Charles Louis,  II: 266,  290

Mordwinow Mikołaj,  II: 218

Moroszkin Michał,  III: 36

Morozow Pawlik (Paweł),  III: 128

Morus Tomasz, IV: 6,  214

Moskwa, I: 256,  300,  340; II: 36,  52, 60, 76,   90,  92,  132,  136,  202,  212,  240,  254,  268,  292,  440,  464; III: 40,  42,  82,  226,  300,  480

Moskwa – Nowe Jeruzalem, I: 256; II: 412

Moskwa – Trzeci Rzym, I: 66,  68,  168,  174,  198,  256,  258,  378,  388,  450; II: 302,  420,  436,  456,  464; III: 276,  480,  486; IV: 168,  170,  220,  240,  262,  270

Możajew Borys,  II: 94

Müller Gerard,  III: 278

Murawjow Nikita, IV: 140,  142,  370

Murawjow-Apostoł Sergiusz, IV: 38,  140

Murawjow Walerian, IV: 368

Myśl staroruska, I: 164; IV: 330

Myśl,  myśliciel,  refleksja, I: 110,  136,  196,  212,  272,  308,  362,  442; II: 70,  152; III: 384; IV: 378

Nabokow Władimir, IV: 8

Nacjonalizm, I: 42,  76,  142,  174,  258,  276,  278,  288,  322,  324,  372,  378,  418,  420,  440,  454,  486,  488; II: 78,  212,  298,  318,  322,  336,  360,  390,  394; III: 36,  38,  86,  104,  168,  206,  282,  284,  300,  302,  338,  370,  376,  452,  468; IV: 136,  220,  298,  308

Nadieżdin Mikołaj, I: 312

Nadson Symeon,  II: 38

Napoleon Bonaparte, I: 278,  424; III: 32,  334,  372; IV: 46

Narbut Włodzimierz, I: 16

Narod, I: 20,  26,  28,  40,  48,  86,  106,  128,  150,  174,  186,  208,  224,  260,  266,  280,  304,  320,  398; II: 20,  146,  176,  282,  314,  318,  320,  402,  412,  428,  468; III: 92,  250,  254,  280,  286,  300,  338; IV: 36,  48,  50,  144,  146,  156,  174,  226,  282,  298,  300,  382,  384,  386,  416

Narodna Wola / Wola Narodu,  III: 258; IV: 422

Narodnictwo, I: 28,  96,  130,  134,  190,  210,  216,  286,  298,  396,  398,  474; II: 60,  342,  408; III: 28,  120,  122,  184,  244,  254,  302,  452; IV: 2,  8,  36,  110,  262,  422,  476

Narodnost', I: 20,  140,  252,  266,  268,  280,  286,  316,  372; II: 22,  94; III: 224,  370,  434,  442; IV: 84,  156,  256

Narodowość -> Narodnost’

Narodowość oficjalna, I: 280; II: 164; IV: 262

Narodowy bolszewizm, I: 262,  278,  286,  486; II: 20,  322; III: 370; IV: 84,  168,  170,  240,  306

Naród -> Narod

Naród radziecki, I: 274,  284,  324,  380; II: 162,  368; III: 86,  412; IV: 222,  284,  298

Naród-bogonośca, I: 262,  378; II: 292; III: 158,  176,  208; IV: 156,  382

Nasi, IV: 386

Neokantyzm, IV: 14,  18,  196,  426

Neonarodnoctwo,  II: 172,  300; III: 164; IV: 226

Neoplatonizm, I: 14,  430; II: 356; III: 42,  44,  268; IV: 72,  100,  106,  198

Neosłowianofilstwo, I: 42; III: 368,  370; IV: 166

NEP,  III: 78,  462

Neron, I: 58

Nestor,  III: 36,  278

Nieczajew Sergiusz, I: 216,  484; II: 44

Niekrasow Mikołaj, I: 484; II: 136,  292; III: 138,  164

Nieortodoksyjne ruchy religijne, I: 148,  176; II: 18,  26,  96,  180,  194,  304,  344,  348,  446; III: 368; IV: 394,  446

Niesmiełow Wiktor, I: 94

Niestiażatieli,  III: 172; IV: 242,  246,  388,  540

Nietzsche Fryderyk Wilhelm, I: 18,  62,  98,  102,  218; II: 178; III: 164,  204; IV: 100,  294,  398,  568

Niewierow Iwan, IV: 124

Nihilizm, I: 80,  90,  96,  98,  100,  106,  396; II: 178,  210; III: 50,  256,  348; IV: 58,  62,  110,  206,  306

Nikanor,  biskup,  III: 116

Nikifor, I: 166

Nikitin Borys,  II: 242

Nikon (Nikita Minow), I: 66,  156,  256,  330,  332,  382,  384,  388; II: 26,  250,  420,  432,  438,  454; III: 18,  274,  308; IV: 124,  308,  342,  386,  470

Nił Sorski, I: 168,  354; II: 186; III: 290; IV: 154,  226,  390,  392,  394

Nowgorodcew Paweł,  III: 120; IV: 210,  426

Nowikow Mikołaj, I: 160,  294; II: 136,  226,  266,  268,  272; IV: 226,  340,  604

Oberiuty,  III: 48

Obłomowszczyzna,  II: 112,  150; III: 68,  282

Obszczina, I: 26,  28,  126,  190,  206,  252,  278,  296,  320,  366,  374,  376,  400,  406,  432; II: 20,  62,  136,  148,  220,  408,  468; III: 122,  186,  200,  238,  250,  262,  266,  280,  284,  352; IV: 298,  422,  590

Oddanie (wręczenie siebie),  II: 114; III: 86

Odojewski Włodzimierz, I: 300; III: 226,  270; IV: 8

Odwilż, IV: 404

Ofiara, I: 146,  314,  426; II: 202,  232,  302; III: 88,  162,  454; IV: 50,  162,  446

Ogariow Mikołaj, I: 124,  134,  138; II: 146; III: 50,  450; IV: 140,  260,  476

Okcydentalizm, I: 40,  44,  50,  126,  138,  170,  188,  254,  270,  300,  318,  362,  368; II: 26,  142,  220; III: 360,  372,  452; IV: 30,  148,  150,  172,  260,  304,  312,  386,  604

Okudżawa Bułat,  II: 288

Oldenburg Sergiusz,  II: 38

Oprycznina,  II: 172

Orłow Jerzy, I: 42

Orwell George, I: 40; II: 162,  288; III: 466; IV: 8

Orygenes, I: 164

Osobowość, I: 134,  136,  138,  188,  204,  204,  212,  214,  294,  302,  304,  306,  320,  322,  364,  370,  372,  404,  406,  444,  466; II: 144,  146,  162,  178,  214,  218,  222,  226,  314,  324,  356,  382,  408,  412,  468; III: 64,  96,  108,  118,  192,  206,  212,  220,  224,  246,  248,  346,  368,  380,  446. 450,  468; IV: 10,  12,  54,  68,  88,  120,  154,  198,  298,  426

Ostrogski Konstanty,  III: 306

Ostrowski Aleksander, I: 254; II: 172; IV: 148,  150

Oświecenie, I: 120,  124,  202,  230,  268,  300,  344,  442,  460; II: 132,  134,  143,  216,  262,  292,  310,  314,  316,  318; III: 34,  58,  224,  226,  342; IV: 104,  186,  492,  526

Owczinnikow Mateusz,  II: 102

Owen Robert, I: 128,  460

Owsjaniko-Kulikowski Dymitr,  III: 282; IV: 88,  232

Paisjusz Wieliczkowski,  II: 16,  186,  188; III: 290,  294,  310; IV: 128,  130,  396,  474

Panin Nikita, I: 308; II: 152,  268,  368; IV: 372

Panpsychizm, IV: 14,  290

Panslawizm, I: 54,  142,  144,  268,  440; II: 308,  334; III: 370; IV: 150,  220,  256,  314

Panteizm, IV: 40,  106

Państwo, I: 20,  22,  28,  40,  114,  130,  146,  150,  154,  168,  182,  188,  198,  208,  224,  252,  256,  260,  262,  268,  272,  278,  280,  282,  288,  290,  294,  296,  308,  320,  336,  354,  364,  372,  378,  384,  388,  406,  438,  450,  468,  472; II: 10,  18,  32,  44,  48,  62,  68,  86,  92,  112,  118,  124,  132,  134,  138,  142,  146,  166,  168,  170,  200,  206,  216,  218,  222,  236,  246,  264,  282,  306,  308,  310,  320,  324,  332,  338,  346,  350,  366,  398,  408,  410,  412,  422,  468; III: 30,  36,  38,  72,  76,  82,  88,  110,  116,  118,  120,  126,  140,  148,  150,  152,  160,  180,  194,  198,  212,  214,  228,  242,  276,  278,  298,  300,  302,  374,  388,  430,  438,  446,  464,  466,  490; IV: 12,  50,  56,  70,  242,  246,  266,  270,  302,  374,  376,  416,  418,  428,  470,  474,  476

Parmenides, IV: 72

Pascal Blaise,  II: 174; IV: 574

Pascha,  II: 224,  412; III: 196,  290

Pasternak Borys, I: 98,  278; II: 72,  120,  288,  458,  466; III: 130; IV: 234,  498

Paszkow Wasyl,  II: 240

Paszkowcy, I: 178; II: 240

Paszukanis Eugeniusz,  III: 296

Patkanow Kiepore,  III: 296

Patrici Francesco, IV: 72

Patrikiejew Wassian, IV: 248,  390,  392

Patriotyzm, I: 294; II: 20,  190,  282,  306,  360,  436

Patrystyka,  II: 384,  420; III: 270,  290,  294,  306,  474; IV: 154

Patrystyka grecka, IV: 120

Paweł Apostoł, św., II: 12, IV: 72

Pawłow Iwan, IV: 412,  450,  454,  458

Pawski Gerasim,  III: 362

Pedagogika współpracy,  II: 242

Personalizm, I: 98,  302; II: 10,  324; III: 40,  48,  54,  456; IV: 4,  12,  76,  162,  186,  290

Pestel Paweł, IV: 140,  142,  228,  374,  412,  438

Picasso Pablo,  II: 404

Pieczerin Włodzimierz, I: 132,  308; II: 90,  190; III: 334; IV: 366

Pieriestrojka, I: 32,  56,  108,  258,  278,  336; II: 38,  88,  94,  152,  164,  222,  242,  288,  366,  374; III: 86,  282,  336,  352,  354; IV: 52,  308,  316

Pietraszewcy,  III: 50,  72; IV: 8,  152

Pietraszewski -> Butaszewicz-Pietraszewski Michał

Pietrow Łukian,  II: 236

Pietrow-Wodkin Kuźma,  III: 82

Piękno, I: 70,  100,  142,  160,  458; II: 10,  84,  320,  332,  338,  340,  384,  462; III: 54,  154,  156,  208,  254,  420; IV: 56,  74,  154,  442

Pigulewska-Stebnicka Nina,  III: 82

Pijaństwo, IV: 466

Pilniak Borys, I: 292; II: 308

Pimenow Rewolt,  II: 286

Piotr I, I: 24,  32,  36,  58,  68,  114,  150,  190,  192,  200,  252,  256,  260,  270,  294,  304,  316,  326,  328,  338,  366,  390,  424,  426,  428,  438,  452,  470,  472; II: 22,  26,  28,  90,  98,  134,  136,  146,  148,  198,  290,  334,  352,  354,  400,  440,  464; III: 80,  88,  128,  148,  298,  310,  334,  480; IV: 128,  166,  218,  232,  270,  272,  282,  302,  308,  474,  566

Piotr III, I: 150

Pirogow Mikołaj, IV: 420

Pisariew Dymitr, I: 464; II: 70,  114; III: 50,  430; IV: 196,  226,  232

Pisiemski Aleksy, I: 52

Piśmienność / Biblioteka / Czytelnik,  II: 96,  118,  120,  200,  202,  284,  286,  426,  432,  434,  456

Pitagoras, I: 72,  164

Platon, I: 14,  18,  72,  74,  160,  164,  196,  310,  358,  474; II: 66; III: 44,  108,  174,  268,  274,  366,  416; IV: 6,  16,  40,  72,  100,  132,  214,  484,  574

Plechanow Jerzy,  II: 174; III: 24,  26,  28,  404; IV: 108,  110,  114,  226,  422

Plotyn, I: 430; II: 342; III: 42,  268,  270,  272,  274; IV: 72,  100,  574

Pluralizm, I: 154; IV: 426

Płatonow Andrzej, I: 258; III: 48,  202,  432; IV: 8,  188,  494,  498

Płomień,  II: 230,  244,  272

Pług,  II: 154,  248,  294,  402

Pobiedonoscew Konstanty,  III: 158; IV: 316

Poczwiennictwo, I: 140,  254,  276,  316,  372,  382,  396,  440; II: 314,  318,  320,  322,  392; III: 58,  222,  300,  302,  370; IV: 148,  156,  216,  232,  282,  314,  388

Poddaństwo,  III: 50,  282,  342

Pogaństwo, I: 148,  206,  326,  348; II: 98,  116,  118,  194,  206,  296,  326,  388,  418,  430,  446,  462,  464; III: 58,  60,  88,  142,  144,  162,  276; IV: 194,  266,  280

Pogodin Michał, I: 254,  320; III: 58,  226,  278,  280,  482; IV: 410

Pokora,  II: 382; III: 174,  280,  282,  364,  460; IV: 176,  178,  606

Polewoj Mikołaj,  II: 298

Poleżajew Aleksander, I: 42

Polikarpow Sylwester,  II: 448

Polski mesjanizm, IV: 430

Południe,  II: 290,  292,  296,  298,  414

Popowcy,  II: 26,  250; IV: 470

Populizm,  III: 206,  300

Poputcziki (Sprzymierzeńcy), I: 292; III: 438

Porfirij Iwanow, starzec, IV: 190

Posługa jako zasada rosyjskiej filozofii moralnej,  III: 380

Postęp, I: 70,  138,  188,  210,  212,  214,  224,  250,  284,  396,  404; II: 10,  144,  210,  212,  216,  222,  310,  390; III: 22,  106,  180,  198,  212,  214,  244,  248,  284; IV: 54,  58,  420

Potiebnia Aleksander, IV: 32,  88

Pottier Eugene,  II: 80

Powieść minionych lat, I: 166

Pozytywizm, I: 98,  188,  210,  250,  272,  344,  394,  464; II: 138,  356; III: 26,  80,  196,  216,  262,  406; IV: 54,  104,  132,  166

Pożarski Dymitr,  II: 308

Północ,  II: 290,  296,  298,  320,  416

Prawa systemy, I: 328,  468; II: 98,  120,  150,  220,  468

Prawda, I: 36,  38,  134,  208,  230,  322,  338,  370,  374,  376,  426,  436; II: 10,  20,  98,  122,  176,  234,  288,  332,  460; III: 134,  140,  208,  210,  216,  246,  326,  346,  354,  368,  384,  472; IV: 48,  56,  59,  74,  152,  154,  156,  164,  282,  436,  476,  554,  572

Prawda Ruska,  II: 468; III: 140,  146,  148; IV: 418,  438

Prawo, I: 88,  202,  318,  328,  338,  364,  384,  466; II: 116,  118,  122,  124,  132,  140,  142,  176,  216,  218,  228,  322,  338,  358,  368,  424; III: 110,  140,  144,  146,  150,  198,  296,  298,  346,  354; IV: 58,  64,  436

Prawo cerkiewne, I: 324,  330; II: 12,  118

Prawo Starej Rusi,  III: 140

Prawosławie, I: 30,  36,  66,  74,  82,  146,  156,  174,  184,  192,  198,  206,  208,  222,  230,  246,  252,  256,  258,  260,  268,  280,  288,  306,  360,  408,  410,  434,  440,  444,  446; II: 66,  68,  112,  180,  184,  188,  198,  202,  204,  206,  208,  230,  232,  250,  252,  280,  282,  334,  360,  380,  384,  386,  396,  398,  412,  414,  418,  426,  436,  446,  448,  452,  456,  462,  468; III: 18,  48,  50,  102,  124,  136,  182,  194,  210,  224,  234,  242,  252,  262,  274,  294,  328,  330,  364,  382,  476,  480; IV: 44,  46,  70,  116,  120,  124,  126,  154,  168,  174,  202,  216,  268,  276,  280,  298,  308,  318,  332,  334,  382,  390

Priszwin Michał, I: 390; II: 174,  300; III: 458; IV: 282,  498

Prochanow Aleksander, I: 292; II: 20

Proklus, IV: 72,  378

Prokop Ustiużski, I: 478,  480

Prokopowicz Teofan, I: 326; III: 310,  480

Proletariat, I: 90,  104,  216; II: 156,  230,  238,  274; III: 28,  66,  178,  232,  234,  408,  412,  434; IV: 286,  354

Prostonarodnost', I: 268,  270,  272,  280; II: 320,  382,  384; III: 184,  258,  266,  300,  302

Prostota,  II: 384,  432

Protestantyzm, I: 178,  246,  340,  364,  436; II: 14,  240,  334,  342,  394,  396,  398,  436; III: 30,  44,  182,  192,  306,  328,  350,  364; IV: 116,  164,  272,  314,  474

Przebóstwienie,  II: 66,  130,  226,  258,  334,  460; III: 176,  288

Przeszłość – Teraźniejszość,  II: 354; III: 38,  68,  322

Przyszłość, I: 194,  258,  310,  356,  446; II: 294,  326,  370; III: 68,  92,  136,  322,  324,  338; IV: 8,  48

Psychologia, IV: 450

Pugaczow Jemieljan,  II: 42,  264

Pumpianski Lew,  III: 82,  84

Puriszkiewicz Włodzimierz, I: 414

Pustelnie, I: 380,  382,  482; II: 186,  344; III: 34,  132,  146,  288,  290,  294,  310,  324,  456

Puszkin Aleksander, I: 52,  160,  272,  276,  480,  484; II: 22,  24,  78,  88,  90,  104,  112,  152,  230,  300,  306; III: 240,  272,  348,  430,  482; IV: 16,  44,  92,  140,  220,  228,  302,  492,  596

Pycha,  II: 382,  468

Pypin Aleksander, I: 156,  342; IV: 434

Rabelais François, I: 16; III: 48; IV: 26,  252

Racjonalizm, I: 14,  84,  136,  178,  198,  204,  206,  288,  300,  324,  362,  364; II: 92,  128,  140,  144,  220,  228,  276,  278,  312,  322,  352,  394,  428; III: 24,  34,  44,  168,  224,  226,  306,  332,  492; IV: 24,  30,  54,  66,  104,  110,  112,  182,  312,  378,  436,  448

Radajew Wasyl,  II: 376

Radiszczew Aleksander, I: 42,  72,  128,  318; II: 136,  218,  268,  272; IV: 226,  228,  490,  492,  604

Radłow Ernest, I: 170

Raskoł, I: 32,  38,  386; II: 344,  396,  412,  420,  428,  454; III: 18,  276; IV: 278,  308,  342,  468

Rasputin (Grzegorz Nowych), I: 382,  480,  484; III: 134

Rasputin Walenty, I: 318; II: 94; IV: 86

Ratuszny Michał,  II: 394

Razin Aleksy, I: 316

Razin Stieńka,  II: 42

Raznoczyńcy, I: 70,  130

Realizm socjalistyczny, I: 270,  274,  462; II: 94,  108; III: 430,  482

Remizow Aleksy, I: 94,  390; II: 174,  300; III: 166

Renan Ernest, I: 62,  396

Renner Karl,  III: 298

Rewolucja, I: 96,  104,  106,  128,  138,  178,  214,  216,  220,  252,  286,  288,  290,  348,  350,  396,  400,  484; II: 24,  44,  52,  60,  64,  68,  104,  112,  136,  140,  146,  154,  212,  214,  230,  238,  244,  246,  270,  274,  294,  300,  302,  316,  320,  326,  342,  370,  392,  402,  408,  442; III: 20,  24,  28,  30,  52,  78,  116,  120,  198,  214,  226,  232,  258,  262,  264,  266,  336,  352,  368,  430,  432,  440,  446,  474; IV: 34,  36,  54,  56,  58,  60,  86,  152,  238,  308

Rewolucja Październikowa, I: 32,  42,  54,  62,  82,  134,  152,  192,  194,  200,  218,  220,  422,  454,  478,  482; II: 18,  50,  80,  152,  166,  174,  220,  308,  316,  328,  356,  364,  398,  406,  410; III: 30,  50,  82,  216,  234,  244,  280,  296,  328,  392,  460; IV: 46,  60,  170,  206,  210,  228,  274,  284,  306,  426

Rewolucyjni demokraci,  III: 50,  164

Ręka – pięść,  II: 272

Riaboszapka Iwan,  II: 394

Ribbentrop Joachim von, I: 414

Rickert Heinrich,  III: 106; IV: 30

Rierich Mikołaj,  II: 358; IV: 182,  282

Ritter Karl, I: 196

Riutin Martemian, I: 106

Romantyzm, I: 254,  260,  268,  272,  302,  306,  312,  344,  362,  442,  448; II: 22,  48,  84,  92,  146,  262,  270,  272,  276,  318,  320,  322,  416; III: 50,  224,  226,  270,  284,  368,  370,  374,  456,  476; IV: 110,  144

Rosja jako idea, I: 42,  142,  144,  170,  174,  186; II: 84; IV: 436

Rosyjski Edyp, IV: 590

Rousseau Jean Jacques, I: 460; II: 266; III: 20,  374; IV: 546

Rozanow Wasyl, I: 94,  96,  200,  346; II: 174,  190,  192,  278,  292; III: 48,  76,  220,  282,  418,  478; IV: 58,  78,  168,  172,  180,  182,  304,  318,  480,  498,  598

Rozenberg Otton,  II: 38

Rozow Wiktor,  II: 290

Rozum i rozsądek, I: 102,  132,  136,  138,  160,  196,  198,  230,  306,  338,  396,  464,  466; II: 10,  70,  208,  222,  276,  278,  346,  368,  388; III: 22,  42,  62,  238,  268,  302,  330,  332,  418,  470; IV: 66,  104,  156,  178,  324

Rozumny egoizm, I: 26,  342,  344,  436,  460; II: 128,  466; III: 162,  218,  366; IV: 604

Rtiszczew Fiodor,  II: 362; IV: 124

Rublow Andrzej,  II: 184; III: 102,  164

Rushdie Salman, I: 322

Rusofilstwo, IV: 386

Rusofobia, I: 486; II: 316,  390,  392; III: 334

Saba Doroteusz, IV: 124

Sabinin Michał, I: 352

Sacharow Andrzej, I: 42; II: 152,  224; IV: 214,  514

Saint-Martin Louis Charles, I: 124,  302

Salomon, I: 164

Sałtykow-Szczedrin Michał,  II: 108,  120,  220; IV: 68,  70

Samarin Jerzy, I: 188,  362; IV: 312,  432

Samizdat,  II: 284

Samodzierżawie, I: 22,  24,  114,  118,  150,  226,  268,  280,  288,  296,  298,  308,  320,  368,  400,  476; II: 80,  132,  170,  218,  264,  352,  406,  468; III: 18,  50,  92,  184,  278,  338; IV: 310,  330,  426

Samowładztwo -> Samodzierżawie

Samozwaniec, I: 58,  60,  452; III: 92,  126,  344

Sand George,  III: 84

Santi Francesco, I: 116

Sartre Jean Paul,  III: 98

Saussure Ferdynand de, IV: 24

Sawicki Piotr, I: 172; II: 282; III: 80; IV: 138

Sawinkow Borys,  II: 192

Scheler Maks,  III: 98; IV: 18

Schelling Friedrich Wilhelm, I: 78,  94,  140,  268,  300,  306,  312,  362,  442; II: 22,  56,  276,  342,  362; III: 98,  270,  450,  452; IV: 72,  100

Schiller Friedrich,  II: 24; III: 450; IV: 148,  256

Schizma -> Raskoł

Schlözer August Ludwig,  III: 278

Schmeman Aleksander,  II: 14; III: 486; IV: 78,  344

Scholastyka, I: 336; II: 362; III: 194,  306,  310,  386,  394,  474

Schopenhauer Artur, IV: 548

Schwarz Johan,  II: 268

Scjentyzm, IV: 324

Scytowie -> Skifstwo

Selezniew Jerzy, I: 276

Serafim Sobolew,  III: 364

Serafim,  metropolita,  III: 362

Sergiusz Radoneżski, IV: 246

Sezeman Wasyl, I: 358; IV: 428

Sieczenow Iwan, I: 188; IV: 424,  450,  454

Sieliwanow Kondratij,  II: 374,  304

Sierp, I: 422; II: 32,  54,  74,  154,  156. 160,  228,  239,  246,  248,  294,  366,  368,  402; IV: 236

Sinkowski Dymitr,  II: 56

Skandosławia,  II: 296

Skarga Piotr,  III: 306

Skifstwo, I: 286,  288,  474; II: 174,  176,  300; IV: 34

Skopcy, I: 180; II: 304,  374,  380,  388; III: 18

Skoryna Franciszek (Gieorgij), IV: 482

Skoworoda Grzegorz, I: 310; II: 66,  86; III: 310,  366; IV: 68,  340

Skrucha i pokuta,  II: 194,  240,  250,  282; III: 144,  146,  364

Sławiniecki Epifaniusz, IV: 126

Słońce,  II: 32,  54,  62,  74,  156,  160,  246,  326; III: 480

Słowianofilstwo, I: 18,  28,  44,  72,  82,  94,  126,  128,  138,  184,  200,  202,  252,  254,  270,  276,  296,  318,  344,  346,  362,  372,  382,  392,  434,  486; II: 24,  70,  78,  86,  88,  92,  142,  298,  314,  322,  334,  360,  392; III: 58,  222,  226,  262,  280,  282,  352,  368,  418,  452,  468; IV: 8,  78,  108,  148,  150,  160,  172,  204,  208,  216,  232,  262,  304,  312,  382,  386,  390,  606

Słowo o prawie i łasce -> Hilarion, I: 88,  166; II: 176; III: 58,  354,  378; IV: 540

Smienowiechowcy, I: 172,  288,  290; IV: 362

Smirnow Iwan,  III: 82

Smolatycz Kliment, I: 166

Smuta, I: 24,  382; II: 306; III: 104,  126,  344; IV: 118,  270

Snop – kłos,  II: 32,  52,  76,  246,  308

Soborowość, I: 20,  366,  368,  388,  432,  436,  438,  440; II: 12,  256,  324,  334,  350,  462; III: 40,  58,  166,  356,  370,  382,  470; IV: 28,  74,  84,  178,  294,  296,  298,  300,  312,  478,  606

Sobotnicy,  II: 346

Socjalizm, I: 30,  42,  71,  96,  106,  108,  124,  128,  154,  190,  216,  218,  274,  284,  348,  372,  380,  406,  460; II: 24,  86,  94,  136,  140,  172,  300,  320,  338,  368,  392,  408,  450; III: 28,  52,  66,  72,  74,  76,  110,  118,  180,  200,  232,  248,  256,  272,  364,  430,  562; IV: 4,  12,  54,  152,  164,  170,  208,  214,  354,  422,  426

Socrealizm -> Realizm socjalistyczny

Sofia,  III: 60,  64,  98,  210,  274,  414,  416,  418; IV: 40,  42,  44,  74,  76,  172,  378,  444,  496,  524

Sofiologia, I: 312,  356; II: 330,  342; III: 58,  60,  98,  154,  210,  364,  414,  456; IV: 38,  40,  44,  74,  174,  378,  420,  524

Sokrates, I: 164,  302; III: 366; IV: 16,  574

Solidaryzm,  II: 324; III: 178

Sołogub Fiodor,  II: 108

Sołouchin Włodzimierz,  II: 94

Sołowjow Włodzimierz, I: 14,  50,  60,  68,  94,  172,  200,  312,  344,  376,  464; II: 48,  70,  148,  186,  330,  358; III: 20,  58,  60,  62,  76,  98,  158,  194,  268,  270,  272,  278,  292,  366,  416,  420,  468; IV: 38,  44,  46,  74,  76,  80,  82,  110,  130,  154,  174,  176,  180,  194,  196,  212,  296,  304,  384,  398,  434,  480,  494,  524,  576

Sołżenicyn Aleksander, I: 42,  74,  318,  320,  322,  486; II: 94,  162,  250,  288,  310,   342,  392; III: 208,  222,  354,  434; IV: 62,  212,  214,  224,  234,  318,  410,  514,  618

Sorokin Pitirim,  III: 198

Sowietologia, IV: 510

Spasski Focjusz,  III: 362; IV: 344

Spencer Herbert, I: 250; III: 196; IV: 100,  132

Spengler Oswald, I: 62; III: 220; IV: 100

Sperański Michał, I: 318; II: 218; III: 30,  310; IV: 374

Spiektorski Eugeniusz,  III: 446

Spinoza Baruch, I: 336; III: 60,  270; IV: 100,  574

Społeczeństwo obywatelskie, I: 468; II: 150; III: 116,  202

Spotkanie,  III: 94,  134,  458

Spowiedź,  II: 188,  344,  390; III: 128

Stachowicz Michał, I: 254

Stalin Józef, I: 44,  56,  64,  106,  250,  292,  416; II: 450; III: 52,  76,  92,  176,  304,  336,  352,  376,  392,  410,  412,  432,  434,  436,  438,  444,  462,  472,  482; IV: 46,  48,  228,  306,  404

Stalinizm, I: 106,  274,  278,  416,  476,  486; II: 164,  172,  364,  366; III: 50,  158,  176,  200,  230; IV: 48,  296

Stankiewicza kółko, I: 18,  138; III: 82,  448; IV: 106,  260

Starczestwo, I: 354,  380; II: 16,  186; IV: 4,  130,  444

Starowiercy -> Stary obrzęd

Stary obrzęd, I: 60,  66,  68,  160,  198,  260,  326,  336,  360,  382; II: 18,  26,  78,  250,  252,  342,  352,  422,  440,  446; III: 18,  122,  124,  126,  276,  298,  308,  328,  382; IV: 170,  308,  386,  470,  472,  540

Stefan Permski, św., III: 242

Steiner Rudolf,  II: 356; IV: 32

Stogław, IV: 358,  478,  534

Stołypin Piotr, I: 298; II: 218,  220; IV: 306,  316

Strachow Mikołaj (1828-1896), I: 272,  312,  346,  392; IV: 110,  156,  314

Strachow Mikołaj (1852-1928), I: 398

Stranniczestwo, I: 354; II: 342

Strastotierpstwo, I: 352,  392; III: 454

Strauss Dawid Friedrich, I: 184,  396

Strigolnicy, I: 178,  326; II: 124,  194,  344; III: 168

Strugaccy Arkadiusz i Borys,  II: 288

Struwe Piotr, I: 94; II: 224; III: 24,  392; IV: 52,  54,  60,  62,  210,  228,  304,  374

Stuczka Piotr,  III: 298

Suarez Francisco, I: 336

Subiektywizm immanentny,  II: 172,  178,  300

Suchow Andrzej,  III: 172; IV: 394

Sumarokow Aleksander,  II: 262,  268

Susłow Iwan,  II: 374

Susłow Michał, I: 42

Suwczinski Piotr, I: 172

Suworin Aleksy, I: 346; II: 100

Swedenborg, I: 124

Swiencicki Walenty,  II: 192; III: 166

Swój / Obcy, I: 60,  288,  334,  412; II: 20,  44,  392,  468; III: 158,  358; IV: 26,  136,  388

Sylwester, IV: 538

Symbolizm, I: 16,  18,  476; II: 108,  174,  300; III: 42,  272,  274,  368,  456; IV: 32,  74,  76,  398

Symeon Nowy Teolog,  II: 184; IV: 124

Symeon Połocki (Samuił Gawriłowicz Sitnianowicz-Pietrowski), I: 72,  360; II: 362,  446; III: 308

Syrcow Sergiusz, I: 106

Szachmatow Mścisław, I: 172

Szafariewicz Igor, I: 42,  46,  58; II: 390; III: 336; IV: 212,  214

Szaleństwo w Chrystusie (jurodstwo), I: 352,  478; II: 382; III: 44,  164; IV: 164,  444,  466,  492

Szałamow Warłam,  II: 288

Szatałow Wiktor,  II: 242

Szało(a)puci, I: 180; II: 380,  388

Szczapow Atanazy,  III: 266

Szczerbackoj Fiodor,  II: 38

Szczerbatow Michał, I: 476; II: 268; IV: 310,  490

Szekspir William, I: 16; II: 70; IV: 252

Szeller-Michajłow Aleksander,  II: 108

Szemiakin Michał, I: 468

Szestow Lew, I: 94,  82,  286; II: 174,  178,  190,  300; III: 272,  392,  478; IV: 168,  188,  400,  494,  568

Szewczenko Taras,  II: 26

Szewyriow Stefan,  III: 226

Szkłowski Wiktor, IV: 22,  88

Szkoła naturalna,  II: 86; IV: 148,  152

Szkulew Filip,  II: 238

Szlapnikow Aleksander, I: 106

Szmielow Iwan, I: 98

Szpet Gustaw, I: 170; III: 384

Sztejnberg Aaron, I: 474

Sztundyzm, I: 178,  180; II: 236,  240,  394; IV: 544

Szukszyn Wasyl,  II: 94; IV: 188

Szyczalin Jerzy,  III: 272

Śmierć, IV: 490,  550

Świat – Światowy – Wszech-, I: 304; III: 240

Święta Ruś, I: 68,  260,  356; II: 90; III: 322,  324; IV: 384,  474

Świętość, I: 266,  348,  350,  358,  392,  478; II: 66,  126,  194,  202,  242,  352,  360,  376,  388,  454,  458; III: 62,  170,  174,  240,  306

Święty Jerzy i smok, I: 114,  148,  426,  452,  456; II: 74; III: 102

Taine Hipolit, I: 344,  396

Tamizdat,  II: 288

Tariejew Michał,  II: 66,  348; III: 292

Tatarinowa Katarzyna,  III: 30

Tatarzy, I: 174,  438; II: 88,  90,  184,  202,  216,  416,  418,  426,  430,  458; III: 22,  142,  242,  244,  360,  478; IV: 204,  278

Tatiszczew Wasyl Nikitycz,  II: 352; III: 36,  280

Tatlin Włodzimierz,  III: 100; IV: 236,  238

Teilhard de Chardin Pierre, IV: 42

Teodozjusz,  św.,  II: 16

Teofan Grek, I: 166; II: 184

Teologia apofatyczna / Apofatyka,  II: 84; III: 42,  194,  268,  292; IV: 42,  444

Teologia katafatyczna,  III: 194,  44; IV: 444

Teologia prawosławna, I: 336,  338,  372,  398,  436; II: 14,  184,  200,  348,  364,  424,  426,  460; III: 38,  74,  192,  254,  268,  288,  306,  454,  474,  476; IV: 100,  122,  128,  130

Teoria normańska -> Antynormańska teoria, I: 20; II: 298,  350; III: 278,  34; IV: 282

Teoria rewolucji permanentnej,  III: 462

Teoria socjalizmu w jednym kraju,  III: 446,  462

Teozofia,  II: 354

Terc Abram (Siniawski Andrzej), IV: 8,  468,  614

Terror jako idea, I: 152; II: 320; III: 166,  204,  260,  464

Thierry Jacques Nicholas Augustine,  II: 146

Tichon Zadoński,  III: 310; IV: 154,  396,  474

Tichonow Mikołaj, I: 292

Tillich Paul, IV: 42

Timofiejew Wasyl,  III: 244

Tiutczew Fiodor,  II: 68,  292,  416; III: 270; IV: 140,  220,  492

Tkaczow Piotr, I: 216,  398,  484; III: 258,  260

Tołstoizm, I: 178,  182,  390; II: 214; IV: 476,  542

Tołstoj Aleksy,  II: 172; IV: 234,  400

Tołstoj Lew, I: 92,  276,  370,  382,  480,  484; II: 48,  87,  108,  120,  128,  172,  186,  192,  210,  212,  214,  340,  342,  380; III: 20,  54,  56,  96,  162,  292,  364,  368,  440; IV: 4,  8,  44,  88,  130,  188,  208,  228,  302,  400,  434,  478,  494,  542,  546,  570,  602

Tomasz z Akwinu,  św., I: 230; III: 194; IV: 128

Totalitaryzm, I: 40,  50,  82,  88,  218,  278,  280,  322,  372,  376,  476; II: 58,  130,  162,  468; III: 32,  176,  200,  202,  304,  352,  382,  436,  464; IV: 4,  10,  12,  50,  142

Towianizm, IV: 430

Transcendentalizm, IV: 14

Trediakowski Wasyl,  II: 262

Trifonow Jerzy,  II: 94

Trocki Lew, I: 54,  106,  288,  292; III: 76,  462,  478; IV: 514

Troicki Artiom, IV: 248,  394

Troicki Eugeniusz IV: 84,  320

Troicki Iwan,  III: 296

Trubieckoj Eugeniusz, I: 94; II: 324,  358; III: 60,  366; IV: 58,  80,  82,  480,  532

Trubieckoj Mikołaj, I: 172,  174; II: 282; III: 80; IV: 138,  364

Trubieckoj Sergiusz, I: 94; II: 324; III: 270,  468; IV: 74,  80,  140,  142,  320,  480

Trzecia Międzynarodówka (Komintern), I: 106,  262,  424; II: 54,  160; III: 180; IV: 238

Tułupow German, I: 352

Turgieniew Aleksander, I: 270

Turgieniew Iwan, I: 52; II: 26,  70,  108,  112,  150,  450

Turgieniew Mikołaj, IV: 140

Tweritinowcy, I: 178

Uklein Szymon,  II: 232

Ukryty,  niepozorny / przenikliwy, IV: 486

Umowa -> Prawo,  Ustawa,  II: 114,  140,  326; III: 86,  88; IV: 64

Unia kościelna, I: 408; II: 254,  358; III: 182,  252,  306

Uspienski Borys,  III: 236,  344

Uspienski Leonid,  II: 356,  448,  456; III: 208,  474

Ustawa,  zasada prawna,  prawo -> Prawo,  Umowa, I: 182,  334,  466; II: 122; IV: 438

Utopia, I: 14,  48,  70,  80,  90,  102,  122,  184,  256,  264,  286,  308,  312,  376,  412,  434,  446,  448,  460,  476; II: 10,  24,  26,  86,  150,  322,  324,  342,  370,  372,  398,  404,  408,  450; III: 48,  68,  160,  176,  246,  284,  286,  288,  322,  446; IV: 6,  10,  12,  148

Utylitaryzm,  II: 10; IV: 58,  60

Uwarow Sergiusz, I: 268,  280,  282; II: 80,  436; III: 300,  338,  342; IV: 264,  316

Villon François, I: 16; IV: 252

Vogt Karl, I: 394

Vossler Karl, IV: 24

Vruceleto, I: 190

Waginow (Waginheim) Konstanty,  III: 48

Walentinow Mikołaj, I: 98

Walicki Andrzej,  II: 264; III: 160; IV: 312

Walka klasowa, I: 274,  282,  284,  292; II: 146,  408; III: 298,  408; IV: 284,  286

Warłaam z Kalabrii,  II: 182

Wasilijew Mikołaj,  II: 46

Wasilijew Paweł, I: 288

Wchutiemas,  III: 100

Weltman Aleksander, IV: 8

Wewnętrzny-Zewnętrzny,  II: 462; IV: 64,  486

Wędrówka w lud, I: 216; III: 28,  94,  164,  260; IV: 422

Wiaziemski Piotr, I: 270; IV: 18,  142

Wiechowstwo, IV: 60

Wielka Wojna Ojczyźniana, IV: 46

Wieniec,  II: 32,  50,  246,  248,  310

Wieniewitinow Dymitr, I: 312; II: 48; III: 226

Wiernadski Grzegorz, I: 172; III: 80; IV: 138,  140,  144,  372

Wiernadski Włodzimierz, IV: 322

Wiesiełowski Aleksander, I: 344; IV: 434

Wieś,  II: 88,  94,  428; III: 86,  222,  266,  462

Więzienie, I: 308; III: 470

Wiłonow Nikifor, I: 100

Windelband Wilhelm,  III: 106; IV: 30

Wiszenski Iwan,  II: 430

Witte Sergiusz,  II: 218

Wizerunki literowe,  II: 40,  74

Władimow Grzegorz, IV: 50

Władza, I: 20,  24,  116,  178,  186,  216,  290,  296,  324,  338,  368,  370,  376,  386,  400,  450,  454; II: 40,  44,  54,  120,  132,  144,  146,  162,  164,  168,  206,  264,  268,  280,  306,  326,  352,  392,  404,  470; III: 18,  30,  82,  88,  140,  160,  226,  276,  280,  286,  304,  310,  338,  340,  364,  402,  464,  478; IV: 408,  410,  510

Własow Andrzej, I: 414

Włodzimierz Wielki, I: 176; II: 176; III: 306,  380; IV: 540

Wojnowicz Włodzimierz, IV: 8

Wola, I: 188,  218,  468; II: 10,  58,  66,  126,  178,  208,  222,  224; III: 56,  62,  86,  90,  134,  348,  460; IV: 354

Wolff Christian,  II: 54,  362; III: 114

Wolfiła, I: 474,  478; II: 174

Wolność, I: 26,  84,  188,  212,  220,  226,  320,  364,  436,  440,  466,  468,  474; II: 58,  164,  172,  208,  216,  218,  222,  256,  276,  300,  312,  338,  342,  368,  370; III: 346,  348,  352,  354,  56,  62,  92,  96,  138,  214,  384,  472; IV: 16,  154,  158,  282,  372

Wolter François Marie Arouet, I: 122; II: 132,  264; III: 364; IV: 100

Wołkoński Sergiusz, IV: 140

Wołocki -> Józef Sanin, I: 178,  354; II: 454; III: 168

Wołoszyn Maksymilian,  II: 72,  308,  358; IV: 282

Woroncow Wasyl,  II: 60; III: 260

Wostrikow Andrzej,  II: 38

Wróg narodu, I: 274; II: 468; III: 84,  168,  204,  412,  444,  472; IV: 284

Wschód, I: 14,  48,  174,  304,  408,  426,  444,  454; II: 14,  62,  146,  154,  206,  254,  260,  296,  300,  328,  334,  342,  352,  372,  376,  414,  462,  470; III: 20,  22,  82,  106,  140,  454; IV: 34,  180,  296,  386

Współcierpienie,  współczucie,  II: 382; III: 414

Wszechludzkość, I: 144,  146; IV: 84,  164

Wszechjedność, I: 376,  430,; II: 330,  338,  350, 372; III: 58,  188,  190,  418,  428; IV: 40,  72,  528

Wwiedeński Aleksy,  III: 116

Wwiedieński Aleksander, I: 358; III: 222; IV: 400,  426

Wychodcew Piotr, I: 278

Wygotski Lew,  II: 72; III: 478; IV: 86,  454,  456

Wykształceńcy,  II: 392; IV: 214,  234

Wysocki Włodzimierz,  II: 72,  288

Wyszesławcew Borys,  II: 66; III: 348; IV: 78

Wyszyński Andrzej,  II: 192; III: 298

Zabłudowski Gabriel, I: 352

Zabołocki Mikołaj,  II: 72

Zachód, I: 14,  28,  30,  38,  48,  74,  82,  128,  170,  174,  192,  200,  202,  204,  208,  226,  246,  276,  280,  286,  288,  290,  292,  304,  308,  318,  320,  346,  366,  394,  408,  410,  436,  438,  444,  448,  454,  472,  486; II: 64,  72,  78,  96,  98,  118,  120,  128,  140,  144,  148,  150,  152,  166,  168,  198,  204,  206,  208,  216,  218,  220,  242,  254,  258,  268,  276,  296,  310,  312,  314,  322,  334,  352,  354,  356,  368,  370,  382,  384,  390,  392,  416,  420,  422,  428,  462,  466,  470; III: 22,  48,  58,  66,  68,  70,  72,  88,  106,  116,  118,  156,  160,  210,  220,  224,  230,  238,  242,  264,  330,  332,  334,  344,  346,  364,  370,  440,  454; IV: 30,  34,  64,  66,  70,  86,  98,  126,  136,  138,  156,  164,  168,  170,  174,  176,  180,  200,  212,  266,  272,  282,  296,  312,  314,  338,  378,  436,  474,  480,  488

Zagoskin Michał, I: 484

Załygin Sergiusz, I: 278

Zamiatin Eugeniusz, I: 286; IV: 8

Zander Lew,  II: 138; III: 428; IV: 42

Zasulicz Wiera,  III: 28; IV: 226

Zatwornik Teofan (Goworow),  II: 188

Zbędni ludzie, I: 124,  232; II: 70,  112; III: 284,  440

Zdrowy rozsądek, IV: 182

Ziemia (gleba), IV: 178,  188,  594

Zienkiewicz Michał, I: 16

Zienkowski Wasyl,  II: 88,  350; III: 330,  392; IV: 196,  532

Zinowiew Aleksander,  II: 160; IV: 8,  514

Ziuganow Gienadij, I: 292

Zizanij (Tustaniewski) Wawrzyniec, IV: 126

Zmartwychwstanie,  III: 82

Zoroaster, I: 164

Żdanow Andrzej,  III: 394,  438

Żiwow Wiktor,  III: 236

Żukowski Wasyl,  II: 24,  80,  292; III: 270; IV: 16,  140

Żydzi, I: 52,  56,  68,  250,  288,  348,  414,  418, 426; II: 44,  78,  134,  336,  348,  392; III: 156,  168,  86,  338; IV: 136,  170




* Indeks opracowali: Małgorzata Marciniak, Ernest Wyciszkiewicz